Welcome On Mobius

Mobius was created by professionnal coders and passionate people.

We made all the best only for you, to enjoy great features and design quality. Mobius was build in order to reach a pixel perfect layout.

Mobius includes exclusive features such as the Themeone Slider, Themeone Shorcode Generator and Mobius Grid Generator.

Our Skills

WordPress90%
Design/Graphics75%
HTML/CSS/jQuery100%
Support/Updates80%

یادداشتی بر رمان “اسپینوزای من” اثر م.ح. عباسپور (بهروز مهدی زاده)

توسطehsan.rezaei 3 ماهقبلبدون دیدگاه
خانه  /  پيشنهاد كافه داستان  /  یادداشتی بر رمان “اسپینوزای من” اثر م.ح. عباسپور (بهروز مهدی زاده)

“هستی شناسی باور پذیر”

داستان “اسپینوزای من” پرداختی جسورانه و سیال از دو مفهوم خطیر و فلسفی مرگ و هستی است که در کریدورهای دل و دلدادگی آدمیزاد شکل می‌گیرد. عباسپور در این اثر با رویکردی مصلحانه -بین ادبیات و فلسفه- در حال هروله است و در فاصله‌ی بین گام‌های معناگرای خود، به ایماژهای کاملا تجربی متوسل می‌شود تا هم مخاطب را در گیرودار ” اگزیستنس” موجود از نفس نیندازد و هم با به دست دادن تکه‌های ملموس و معناپذیر زندگی‌های معمول، طرح پازل گونه‌ی داستانش را تعقیب کند.

از سویی، اتفاقی که در فرم داستان قابل توجه است، رویکرد غافلگیرانه‌ی بازی‌های زبانی راوی/مولف در قالب امروزی ترین تعبیرات است؛ یعنی به قول امروزی‌ها از جایی که فکرش را نمی کنی، می‌خوری. در گستره‌ی گونه شناسی کاراکترها نیز نویسنده با خودآگاهی ملایم و در مسیرهای هم ارز و موازی، هم به آفرینش “تیپ” دست می‌زند و هم در رونمایی از ” شخصیت” موفق است؛ و این همان میانگین مطلوبی است که در تحلیل عنصر ” کاراکتر” یک اثر روایی میتوان به آن تکیه کرد.

حضور “پیرامتن گونه ها” و “فرعیات موثر” نیز به برجستگی ارجاعات “بینامتن محور” کمک مشخصی کرده است و نسبتا می‌توان ادعا کرد که ارجاعات این داستان از نوع “خودکفایانه” است؛ به تعبیری روشن‌تر، تفسیر احتمالی و ممکن هر پاره‌ای از روایت، نیازمند رجوع به پاره‌های پس و پیش داستان است و نه بیشتر.

هم‌چنین، درخواست سیری ناپذیر راوی یا نویسنده از انسان، در راستای در هم شکستن تفاسیر فرسوده‌ی هستی شناسانه و دعوت وی به التذاذی که از درک ساده و روشن مرگ و زندگی می‌توان به چنگ آورد، قابل تامل است؛ چرا که این اثر به نسبت قابل هضمی از خسارات جبران ناپذیر مغالطه‌های پیچیده داستان‌های شبه مدرن امروزی، و ترانزیت فلسفه بافی بین مخاطب و نویسنده مبرا ست.

دسته بندی ها:
  پيشنهاد كافه داستان, معرفي كتاب
این مطلب اشتراک گذاری شده 0 زمان ها
 000
درباره

 ehsan.rezaei

  (938 مقالات)

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.