Welcome On Mobius

Mobius was created by professionnal coders and passionate people.

We made all the best only for you, to enjoy great features and design quality. Mobius was build in order to reach a pixel perfect layout.

Mobius includes exclusive features such as the Themeone Slider, Themeone Shorcode Generator and Mobius Grid Generator.

Our Skills

WordPress90%
Design/Graphics75%
HTML/CSS/jQuery100%
Support/Updates80%

گزارش پنجاه و پنجمین جلسه کافه داستان به قلم بنده حقیر احسان رضایی

توسطehsan.rezaei 3 سالقبلبدون دیدگاه
خانه  /  گزارش ها  /  گزارش پنجاه و پنجمین جلسه کافه داستان به قلم بنده حقیر احسان رضایی

به نام خدا

 

باران خود را به پنجره اتاقم می‌کوبد و من نگران عقربه های ساعتم که همدیگر را در تعقیبی عبث به بازی گرفته اند. دقیقا یک هفته از زمان برگزاری جلسه گذشته و هنوز گزارش آماده نیست و بچه ها از هر طریق که می‌توانند پیغام می‌فرستند که چه شد. یاد خودم افتادم. وقتی به بهناز هرروز روزی پنج بار فشار می‌آوردم که چه شد گزارش؟ باری. نمی‌دانم چرا دچار یاسی خفیف و قطعا زودگذر شده ام. اندکی احساس خستگی می‌نمایم اما این هیچ دخلی به انتظار شما از بنده ندارد قطعا. بنابراین دست به کار شدم و هرچند دیر اما گزارش را به رشته تحریر درمی‌آورم.

کمی زودتر به محل جلسات رسیدم و منتظر نسترن و ستاره ایستادم تا آمدند. می‌دانستم این هفته هم فقط خودمان سه نفر برگزار کننده جلسه هستیم. مثل اینکه ما به این راحتی ها رویمان کم نمی‌شود و هرطور شده پایبند به خودمانیم تا نبض جلسات همچنان بتپد.

آخرین بخش مدرنیسم، ادبیات پوچی را میهمان دکتر شمیسا بودیم.مهمترین رسالت آن‌ها مقابله با ادبیات کلاسیک است. اگزیستانسیالیست‌ها معتقدند هیچ ارزشی موروثی نیست و این تفکر پس از جنگ‌های خونبار جهانی شکل گرفته است.از سردمداران آن می‌توان به هارولد پینتر، بکت و ژان زنه اشاره نمود. سردمداران ادبیات پوچی معتقدند هیچ رستگاری برای انسان وجود ندارد و زندگی پوچ است و مفهومی تازه بنام انسان عبث را پایه گذاردند. کامو در اسطور سزیف زندکی را مضحک جلوه می‌دهد.

رمان نو مبحث دیگری از مکتب مدرنیست و پایان بخش آن است. منتقدان بسیار زیادی دارد. مانند پریسلی که یولیسیس جویس را اصلا رمان نمی‌داند و به آن خطاب اراجیف می‌دهد و معتقد است آثار جویس را باید خواند و فراموش کرد. البته جناب دکتر شمیسا در برخورد با این اندیشه فرموده اند همیشه در مقتبل تغییر عده ای می‌ایستند و با ذکر یک خاطره اهمیت این موضوع را گوشزد می‌نمایند که نباید در مقابل موج نو و تجدد خواهی ایستاد. ایشان فرموده اند به خاطر دارم زمانیکه نیما یوشیج شعر می‌خواند استاد فروزانفر زیر میز می‌خندید.

در ادامه بخش‌هایی از نمایشنامه در انتظار گودو خوانده شد که بهترین نمونه از ادبیات پوچی است. در این نمایشنامه دو پرده ای دو نفر در انتظار فردی بنام گودو عمر فرسایی می‌کنند و هر روز گودو پیغام می‌دهد که در روز دگر خواهد آمد و آندو پیر می‌شوند در حالیکه می‌خواستند خود را بر شاخ یک درخت حلق آویز کنند. این انتظار بیهوده اهمیت پوچ بودن طول عمر انسان را بیش از پیش بازگو می‌نماید. البته شخصیت‌های دیگری در این داستان بصورت نماد وارد می‌شوند که خواندن این اثر و نقدهایش را برای افراد علاقه مند توصیه می‌کنم.

در بخش بعد داستان ((رمی)) عباس معروفی خوانده شد. داستان پیرامون پسری بد شکل و زشت صورت است که از بچگی عقده گاز گرفتن بازوی لخت دختران را دارد. حال به سفر حج رفته و بازوی لخت و از حوله بیرون افتاده زنی سیاه چرده تمام فکر او را برآشفته تا جاییکه دست از ادامه مراسم مذهبی بر داشته و خود را در مقام جمرات قرار می‌دهد و توسط آن زن به وسیله ۷ سنگ رمی می‌شود.

خوب به نظر هرسه ما عباس معروفی بیانی سلیس و شیوا و قلمی بسیار پر توان در بیان عشق و مخصوصا عشق به زن دارد. در پیکر فرهاد هم خواندیم زن نقاشی شده روی قلمدان چگونه عاشق نقاش خود شده است. با وجود چند ایراد تکنیکی به داستان هنوز هم معتقدم عباس معروفی یکی از بزرگترین درام نویسان ایرانی است.

من و نسترن هردو کارهای نیمه کاره ای آورده بودیم که خواندیم و نظرات یکدیگر را برای تکمیل آثار شنیدیم. از ذکر چند و چون آن پرهیز می‌نمایم تا در جلسه و گزارش آتی مشروح آن را بخوانید.

ایام به کام

دسته بندی:
  گزارش ها
این مطلب اشتراک گذاری شده 0 زمان ها
 000
درباره

 ehsan.rezaei

  (933 مقالات)

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.